Kas ir Polimēru (pulvera) pārklājums jeb Pulverkrāsošana?
Kas ir polimēru pārklājums?
Pulverkrāsošana ir ļoti aizsargājoša polimēra pārklājuma, ar dekoratīvām īpašībām, iegūšanas metode. Citiem vārdiem sakot, pulverkrāsošana ļauj ne tikai pārveidot izstrādājuma estētisko izskatu, bet arī ļauj pagarināt izstrādājuma kalpošanas laiku, jo materiāls ir ilgāk aizsargāts no apkārtējās vides ietekmes.
Kas ir pulverkrāsošana?
Pulverkrāsošana ir krāsošanas metode uzklājot, izsmidzinot sausu krāsu uz iepriekš apstrādāta metāla virsmas pulvera veidā, ko pēc tam termiski apstrādājot pārvērš stingrā un viendabīgā virsmā, tāpēc arī nosaukums “pulverkrāsošana”
Kāpēc to sauc par polimēru krāsošanu?
Polimēru krāsošana ir pulverkrāsošanas metodes zinātniskais nosaukums, jo iegūtais pārklājums rodas augstas molekulārās vielas “polimēra” veidošanās rezultātā, atkārtoti piesaistot mazmolekulārās molekulas aktīvajiem centriem augošā polimēra molekulā. , citiem vārdiem sakot, polimerizācija
Kāds aprīkojums ir nepieciešams pulverkrāsošanas procesam?
Nepieciešamo rīku saraksts atšķiras no darba metodēm un apjoma, tomēr, neskatoties uz to, var izdalīt galveno sarakstu:
● Krāsošanas Kamera – ļauj radīt komfortablus un pareizus apstākļus kvalitatīvai metāla konstrukciju krāsošanai, novēršot svešķermeņu nokļūšanu uz krāsojamās virsmas, un mazināt apkārtējās vides ietekmes. Kamera ir aprīkota arī ar “rekuperatoru”, kas savāc krāsas atlikumus, kas ļauj tos izmantot atkārtoti. “Rekuperatora” savāktās krāsas paliekas pēc tam tiek filtrētas, izmantojot specializētu kameru, tiks panākta ne tikai vislabākā krāsas uzklāšanas kvalitāte, bet arī samazināsies izmaksas.
● Smidzināšanas pistole (krāsas smidzinātāji) – ir 2 veidu smidzināšanas pistoles dažāda apjoma darbiem: manuālā un rūpnieciskā. Ir arī alternatīva kompresora versija, kas aprīkota ar augstspiediena filtru.
● Polimerizācijas Krāsns jeb Termo Kamera – ļauj izkausēt visas uzklātās krāsas daļiņas, tā var būt dažādu izmēru, jo lielāka krāsns, jo lielākas krāsotās detaļas apstrādāt.
Cik soļus aizņem pulverkrāsošanas process?
Pirmais solis
● Virsmas apstrāde – viendabīga un kvalitatīva pārklājuma nolūkos no metāla vispirms tiek noņemti visi piesārņotāji, virsma tiek attaukota un apstrādāta ar speciālu savienojumu – fosfatēšana, lai palielinātu nodilumizturību un pretkorozijas īpašības.
Otras solis
● Krāsošanas Kamera. Pēc virsmas apstrādes, krāsošanas kamerā krāsa tiek vienmērīgi izsmidzināta no krāsu pistoles.
Trešais solis
● Termiskā kamera, silda un uztur vienmērīgu temperatūru līdz 200C. Izsmidzinātais pulveris temperatūras ietekmē vienmērīgi izkūst izveidojot vienmērīgu slāni, kas iekļūst visās metāla porās.
Ceturtais solis
● Pēdējais pulverkrāsošanas posms ir dzesēšanas zona, kurā notiek izstrādājumu polimerizācija, pēc termo kameras, šajā zonā pazeminās temperatūras rezultātā pārklājums sacietē.
Vai polimēru pārklājums var būt kaitīgs, to uzklājot?
Neskatoties uz to, ka pats pārklājums ir drošs cilvēku veselībai, strādājot ar krāsu, ir jāievēro drošības noteikumi. Galvenie pulverkrāsošanas draudi:
● Putekļu nokļūšana plaušās un ādā krāsošanas brīdī.
● Sprādzienbīstama putekļu/gaisa maisījuma veidošanās.
Visi draudi tiek novērsti, izmantojot individuālos aizsardzības līdzekļus, kvalitatīvas ventilācijas sistēmas un krāsošanu, un polimerizāciju veicot speciālās kamerās.
Polimēru pārklājums populāri tiek izmantots metāla konstrukcijās, posmateriālos, mašīnbūvē celtniecībā u.c. Tas ir saistīts ar faktu, ka pulverkrāsošanai piemīt lieliskas pretkorozijas īpašības, kas ļauj aizsargāt materiālu ilgu laiku, vienlaikus piešķirot tam skaistu estētisko izskatu. Ja salīdzinām pulverkrāsošanu ar citiem metālisku materiālu krāsošanas veidiem, tad tai ir vidējās izmaksas, kas arī ir pievilcīgs faktors, lai izvēlētos šo veidu. Polimēru pārklājums ir ātri uzklājams, kas dažos gadījumos ir izdevīgs laika izmaksu ziņā. Pēdējais pozitīvais kritērijs – polimēru jeb pulverkrāsošana gatavā veidā ir videi draudzīga.